Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün:

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün Özge Ersu

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün

Bugün ki konuğumuz Profesyonel Gezi Danışmanı ve Turizm Uzmanı Özge Ersu oldu. Güne onun keyifli konuşmasıyla başladık. Özge Bey  NTV radyoda müzikal radyo belgeseli Laternayı düzenlemiştir belki bileniniz vardır  .
Gerçekten çok keyifli bir sunum yaptı 160 ülkeyi gezmiş olması beni baya şaşırttı. 45 dk lık konuşması 5 dakika gibi geldi geçti çok uzun bir sunumu vardı ve dünyada çok az insandan öğrenebileceğimiz şeyler içeriyordu eminim  sonuçta kim dünyada 160 ülke gezmişki. Neredeyse elle sayılabilecek kadar az kişi o kadar ülkeyi ziyaret etmiştir.

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün Ufuk Arslan

Günün devamında Ufuk Arslan’ın (Mobilist) Xamarin Development eğitimi ile devam ettik.
Dün Yiğit Aksütten Xamarin.Forms eğitimi alarak  tek bir kod yazıp ios,android ve winphone için uygulama geliştirmeyi öğrenmiştik.
Bugün Ufuk Beyden  Xamarin ile İOS veya Xamarin ile Android uygulamalarının nasıl geliştirebileceğini kısmen gördük. Neden kısmen diyorum aslında Ufuk Bey gayet güzel gösterdi fakat İOS kısmında bir MAC cihaza sahip olmadığım için Emülatör üm yoktu. Bu yüzden İOS kısmını sadece izlemekle yetindim.

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün Öğleden Sonra:

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün Bora Kaşmer

Öğleden sonra daha önceden videolardan tanıdığım  ve blog yazılarını yakından takip ettiğim bir isim konuğumuz oldu.
Güne Bora Kaşmer’in ASP.NET ve Web API eğitimi ile devam ettik.
Bora Bey ile Entity Framework üzerine CodeFirst Mantığıyla bir alışveriş sitesi yazmaya karar verdik. Async yapıyı anladık , Serialization           ve Deserialization   kullandık.
Bora Bey de tıpkı Engin bey gibi seri ve güzel anlatıma sahipti çok zevkli ders oldu.
Yaklaşık 2 buçuk saatte bir alışveriş sitesinin demosunu yazabildik , evet bu sefer yetiştirebildik  …

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün Deniz Demircioğlu

Günün Son konuşmacısı Microsoft Principal Software Engineer Deniz Demircioğlu oldu. Deniz bey bize farklı bir yaklaşımla gelmişti. Dört farklı sunumu vardı ve bizden oylamayla birini seçmemizi istedi. Ben bir developer olduğu için bir gününün nasıl geçtiğini neler yaptığını anlatması için oy kullandım ama arkadaşlar merak etmiyormuş demekki
Microsofttaki rolleri merak ettiler genel olarak kim ne iş yapar falan filan. Deniz Bey doğal olarak seçimi anlatmaya başladı yine çok şey öğrendik. Tabii daha sonra sıkıcı bi hal almaya başlayınca kendinin neler yaptığından bahsetti birazda gösterdi sanırım developer olmak bu işin en eğlenceli kısmı değil. Ama bir yandan düşününcede kod yazıyorsun , hayatına nasıl devam etmek istersin zor bi seçim benim açımdan.
Deniz bey 11 senedir Microsoft’ta görev yapıyormuş , son 3 senedir Türkiyedeymiş Amerikada çalışan birinden tavsiyeler almak gerçekten iyi oldu. Evet sizlerlede paylaşayım  öncelikle ingilizce öğrenin ilk tavsiyesi bu  . Kendisi Boğaziçi Mezunu olmasına rağmen ilk seneler zar zor konuşmuş ingilizceyi , birde kendi açıma bakıyorum. Yıllarca gramer öğretildi buna mecbur tuttular bizi , tabii yabancılar Türkçeyi yanlış konuşunca ne kadar tatlı oluyor, biz ingilizceyi yanlış konuşunca mal oluyoruz afedersiniz .. Bu zihniyeti atamadığımız sürece 15 sene ingilizce dersi görüp konuşamayan nesiller devam eder gider.

Bugün de herzamanki gibi çok yoğundu ve bir günün daha sonuna geldik  .

Teşekkürler #aayazokulu

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Sekizinci Gün için buraya tıklayınız…

One thought on “Microsoft Türkiye Yaz Okulu Yedinci Gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir