Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün :

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün Onur Koç

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün Microsoft Türkiye CTO Onur Koç’un “How technology is changing” sunumu ile başladı.
Onur bey ile teknoloji nasıl değişti , nasıl değişiyor nereye gidebilir konularını tartıştık. Engelli vatandaşlarımız için hayatı daha nasıl kolay hale getirebiliriz bunu sorguladık.Onları hayata nasıl adapte edebiliriz , nasıl daha çok birşeyler yaparlar diye düşündük.

 

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün Engin Polat

Günün devamında önceden çok yakından tanıdığım (videolardan tabii) ve çok sevdiğim bir insan MVP Engin Polat bize UWP Development konusunda eğitim vermeye gelmişti.Kendisi 2012 yılından beri Microsoft tarafından Dünya’da ve Türkiye’de sayılı kişiye verilen Microsoft MVP (Most Valuable Professional) ödülüne layık görülmektedir.Yaptığı çalışmalardan ötürü 2015 yılında Microsoft tarafından dünya’da sayılı kişiye verilen Regional Director ünvanına layık görülmüştür. Saymakla bitmeyecek başarısı olan mükemmel bir kişilik kendisi.

Universtal Windows Platform nedir kısaca bahsedeyim siz tek bir kaynak kod yazıyorsunuz PC’ de XBox ‘da Tablet’de Telefon’da Hololensde kullanabiliyorsunuz. Windows 10 un gelmesiyle birlikte UWP tam anlamıyla oturmuş durumda. Sizin yapmanız gereken tek şey bir toolun farklı çözünürlükteki ekranlarda nerede konumlanacağını ayarlamak diğer işlemleri Windows 10 sizin için yapıyor.

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün YOChat

Engin Hocamızla bir chat uygulaması geliştirmeye karar verdik. Tabii uygulamanın öncelikle bir ismi olmalıydı.
Öneriler geldi laklak , YOChat , HiGuys ve bir tane daha vardı şuan hatırlayamıyorum malesef  , adil bir oylama yapıldı ve YOChat seçildi.
YOChat ne derseniz  Yaz Okulu Chat , benim aklımdanda SSChat geçmişti gerçekten SummerSchoolChat  , bir nevi aklımdaki seçidi isminden memnunum uygulamamızın..
Daha sonra uygulamayı geliştirebilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu belirledik. Öncelikle bir tane Universal Windows App açtık , daha sonra bir WebServis ve kullanıcı bilgilerini tutabilmek için DataModel geliştirdik. Tabii bu dediklerim hemen on dakika içerisinde gerçekleşmiyor  saat 10:30 dan 17:00 ‘ e kadar bu işlemleri yaptık. Chat uygulamamız şuan için hazır değil ama kullanıcı kaydı yapabiliyoruz , web servisimiz çalışıyor , arayüzümüzüde yazdık neredeyse bitti sayılır. Normalde eğitim 16:30 da bitecekti fakat hocamız bizi çok sevdiği ve bizde onu çok sevdiğimiz için ara vermeden devam ettik , ama yine yetişmedi  . Bitirip ilk konuşmalarımızı yaptığımızda buraya fotoğraflarını atacağım   .

Beş günün içindeki en iyi geçen vaktim olduğunu kesinlikle söyleyebilirim , bütün konuları en ince detayına kadar anlatıp bizi mükemmel şekilde bilgilendirdi. Bu adam bi harika dostum  . İmkan olsa Engin hoca hep bize ders anlatsa ülke level atlar yazılım konusunda , çok samimiyim.İlerleyen günlerde Engin Hocamızla eğitimlere devam edeceğiz. Birde kod yazmayı seviyoruz böyle alışmışız , teknik eğitimler normal sunulardan daha güzel oluyor şahsen , evet biraz yorucu oluyor ama insanın başından kalkası gelmiyor .

Unutmayın sihirbazlığa en yakın meslek bu meslek  .

 

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün 

Burası Microsoft , insanları şaşırtmadan gün bitmez burada  .
Evet bugün ki son konuğumuz ünlü gazeteci ve sunucu  Mirgün Cabas  .
Kendisi Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur  ,Günlerin Getirdiği (Hakkı Devrim ile, NTV) ,Yazı İşleri (Ruşen Çakır ile, NTV)
Mirgün Cabas ile Her Şey (CNN Türk) gibi önemli programları sunmuştur.
Mirgün bey kendi tecrübelerini bizlere aktardı. Türk medyası ve yabancı medya arasındaki farklılıkları soru cevap şeklinde konuştuk.
Kendisine katıldığım bir çok yorumda bulundu , işi bilmeyen insanların piyasada yer edinmesi gibi özgür basının olmaması gibi konulara tamamen katılıyorum.
Daha fazla yazarsam sanırım siyasete girer o yüzden burada keseyim
Burası sadece Microsoft günlüğüm unutmayayım   …

Bugün de dolu dolu geçti , Stajın hızına yetişmekte gerçekten zorlanıyorum söylemeden edemeyeceğim ..
2 günlük bir ara gerçekten iyi olacak.
Pazartesi görüşmek üzere sağlıcakla kalın..

Teşekkürler #aayazokulu

 

Microsoft Türkiye Yaz Okulu Altıncı Gün için buraya tıklayınız…

One thought on “Microsoft Türkiye Yaz Okulu Beşinci Gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir